środa, 24 lutego 2016

Chlebek Pita



     Pieczywo Pita to najstarsze chlebki jakie były tworzone. Z greckiego oznacza "placek". Najprostsze chlebki drożdżowe ! Używamy tylko drożdży, mąki wody i odrobinę soli. Aby chlebki można było nazwać Pita muszą być dobrze wyrobione i pieczone w wysokiej temperaturze, dzięki czemu wewnątrz tworzy się kieszonka, którą można wypełnić różnymi dodatkami. Najczęściej możemy je spotkać w Grecji czy Turcji. A może znasz je z restauracji Sphinx ? Zapraszam na przepis.
Chlebek Pita
czas przygotowania: 1 godzina (wraz z wyrośnięciem i pieczeniem)
ilość: 7 szt.


Składniki:
  • 3 i 1/4 szklanki mąki pszennej tortowej
  • 12 g świeżych drożdży
  • 1,5 szklanki ciepłej wody (nie gorącej, nie zimnej)
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 płaska łyżeczka cukru (do rozczynu)
Wskazówki:
  1. Aby powstała tzw. kieszonka chlebki muszą być wstawione do mocno nagrzanego piekarnika. Najlepiej 220 stopni. Jeśli posiadasz kamień do pieczenia np. pizzy to użyj go, jeśli nie: nagrzej blachę w piekarniku i połóż już na ciepłą blachę chlebki. 
  2. Kolejną ważną rzeczą to napowietrzenie ciasta. Jak w większości ciast drożdżowych: im dłużej wyrabiasz tym ciasto lepiej wyrobione i napowietrzone. Nie ukrywam, że wykonanie takiego ciasta w robocie kuchennym z hakiem bardzo ułatwi nam sprawę.
Wykonanie:

Drożdże kruszę do miseczki i rozpuszczam w 1/4 szklanki ciepłej wody. Dodaję 1 płaską łyżeczkę cukru i 1 łyżkę mąki. Wszystko mieszam aż składniki dokładnie się połączą. Przykrywam miseczkę ściereczką i odstawiam na około 15 min (aż rozczyn zacznie rosnąć)

Do miski przesiewam resztę mąki. Dodaję resztę wody i sól. Gdy drożdże wyrosną dodaję je do miski z pozostałymi składnikami i zagniatam dobrze ciasto. Ciasto musi być elastyczne i odrywać się od ręki. Im dłużej wyrabiasz tym lepiej. Jeśli istnieje taka potrzeba dodaj więcej mąki (jeśli ciasto nie odchodzi od rąk) lub odrobinę wody (jeśli ciasto jest zbyt gęste).

Ciasto dzielimy na 7 części. Formujemy kulki i każdą rozwałkowujemy (na lekko oprószonej mąką stolnicy) w kółeczka na grubość około 0,5 - 1 cm. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia na 40 min. 

Do nagrzanego piekarnika do 220 stopni wkładamy nasze chlebki. Pieczemy przez około 10 min lub do LEKKIEGO zarumienienia. 

Najlepiej smakują z sosami lub nadziewane mięsem ala kebab. Ronie dobrze sprawują się jako dodatek do śniadań lub podkład do zapiekanek. 



Smacznego !

2 komentarze: